Fizjoterapia bruksizmu Kraków w Fizjo-Progress – z nami krok po kroku pozbędziesz się problemu

Nerwy, stres, życie w ciągłym pędzie, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego mogą wpływać na bruksizm. Jest to problem natury psychosomatycznej, na który bezpośredni wpływ ma napięcie mięśniowe w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, wynikiem którego jest zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Napięcie to może powodować dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie żuchwy, ale również szyi, karku oraz obręczy barkowej. Wpływa, także na pojawiające się bóle głowy, często mylone z migrenami. Jeśli dręczy Cię problem zgrzytania zębami, to możesz temu zaradzić. Zapraszamy do gabinetu Fizjo-Progress, aby dowiedzieć się więcej oraz znaleźć i zniwelować główny problem. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi diagnostykę oraz badanie pacjenta, dostosuje indywidulną fizjoterapię.

Bruksizm leczymy przy zastosowaniu terapii manualnej i tapingu

Czym jest bruksizm i dlaczego przy ataku bruksizmu zaciskamy szczęki?

Jeżeli zauważasz u siebie ścierające się zęby i przyłapujesz się na mimowolnym ich zaciskaniu w sytuacjach stresowych, to cierpisz na bruksizm. Najczęściej występuje on w nocy, dlatego jest trudny do skontrolowania, ale możemy wyróżnić także bruksizm dzienny. Obok zaciskania zębów podstawowym objawem jest nieświadome zgrzytanie zębami. Nieświadome zaciskanie zębów dotyczy nawet 20% populacji Europy i w świetle najnowszych badań związane jest w dużej mierze ze stresem i zaburzeniami emocjonalnymi. Jednak może mieć bardzo wiele inncyh przyczyn. Bruksizm może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, przy czym u tych pierwszych może mieć charakter przejściowy i ustąpić samoistnie. Nadmierne zaciskanie zębów u dzieci może być objawem choroby pasożytniczej.

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego przy ataku bruksizmu zaciskamy zęby? Otóż jest to związane z nadmiernym napięciem głównie mięśni żwaczy w obrębie szczęki i żuchwy. Gdy ich aktywność jest zbyt duża, dochodzi do mimowolnego zaciskania zębów. W przypadku bruksizmu nocnego zaciskanie może być 10 razy silniejsze niż w przypadku jedzenia czegoś bardzo twardego. Nic więc dziwnego, że bruksizm nocny wpływa na ścieranie się naszych zębów i pogłębia ich nadwrażliwość. Jeżeli zauważasz u siebie tą przypadłość, najlepiej skonsultuj się z lekarzem stomatologiem lub ortodontą. Jednym z głównych elementów leczenia zachowawczego jest fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego. Zapraszamy na konsultację do gabinetu Fizjo-Progress w Krakowie. Podejście holistyczne do problemu zgrzytania zębami zawsze najlepiej się sprawdza. Współpracujemy ze stomatologami, ortodontami, logopedami, neurologami, laryngologami oraz ortopedami.

Mimowolne zaciskanie zębów prowadzi do erozji szkliwa i ścierania zębów

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Stres i napięcie to nie jedyne przyczyny bruksizmu. Do tych najbardziej powszechnych należą:

  • nieprawidłowy zgryz;
  • bóle zdrowych zębów;
  • starcia zębowe, pęknięcia szkliwa oraz odsłanianie szyjek zębowych
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego;
  • źle dopasowane protezy zębowe;
  • źle dopasowane wypełnienia czy też uzupełnienia protetyczne;
  • nadmierne żucie gumy;
  • urazy mechaniczne w obrębie głowy i szyi;
  • nerwica.

Do innych przyczyn bruksizmu lekarze zaliczają:

  • zespół Pradera i Williego;
  • nadczynność tarczycy;
  • niedobory witamin i magnezu;
  • przerost migdałków;
  • zażywanie niektórych leków (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, leków psychotropowych, amfetaminy i L-dopaminy)
  • używki takie jak papierosy, alkohol czy kofeina.

Jakie są objawy bruksizmu? Jak możesz go rozpoznać?

Objawy bruksizmu można podzielić na wczesne i późne. Do tych w początkowej fazie choroby zaliczamy:

❎uporczywe bóle głowy i szyi

❎zaburzenia słuchu, w tym przede wszystkim szumy uszne

❎bóle ucha

❎nadwrażliwość zębów

❎urazy mechaniczne w obrębie głowy i szyi

❎Później pojawiają się kolejne dolegliwości, wśród których występują:

❎uszkodzenie uzębienia – ścieranie się, pękanie zębów, rozchwianie, ubytki klinowe

❎zaniki przyzębia

❎krwawienie dziąseł

❎zwyrodnienie stawów skroniowo żuchwowych

❎przeskakiwanie żuchwy

❎wzrost napięcia mięśni twarzy i szyi.

Objawy są różnorodne i można je podzielić na różnorodność miejsca występowania: na objawy ogólnoustrojowe, dysbalans mięśni twarzy, zaburzenia ze strony układu nerwowego, dysfunkcje narządu wzroku, czy słuchu. Zwiększa się napięcie mięśni twarzy, występuje przerost mięśni żwaczy, lub przerost mięśni twarzy. Konsekwencją bruksizmu mogą być także zaburzenia równowagi, czy problemy ze wzrokiem, ból okolicy oczodołów i suchość oka. Nocne zgrzytanie zębami wywołuje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również może mieć poważne skutki zdrowotne. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek z wymienionych objawów bądź kilka z nich, udaj się na konsultację fizjoterapeutyczną w gabinecie Fizjo Progress w Krakowie wprowadzona na wczesnym etapie choroby może być naprawdę skuteczna, ale pomoże Ci również w przypadku już rozwiniętych, dokuczliwych objawów.

Leczenie bruksizmu – jakie istnieją metody i która jest najskuteczniejsza?

Ponieważ przyczyną zgrzytania zębami może być zarówno stres, jak i nieprawidłowa dieta, czy choroby wewnątrzukładowe, to nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia i trzeba dopasować je do zdiagnozowanej przyczyny choroby. Oczywiście są takie metody terapeutyczne, które sprawdzą się w każdym przypadku, gdyż służą zmniejszeniu nadmiernego napięcia i nieprawidłowej pracy stawu skroniowo żuchwowego czy przeciwdziałają ścieraniu zębów. Zawsze zatem sprawdza się fizjoterapia stomatologiczna i leczenie stomatologiczne. Oczywiście polecamy terapię manulaną oraz mięśniowo – powięziową w gabinecie fizjoterapii bruksizmu Fizjo Progress w Krakowie.

Metody stomatologiczne mogą być wspomagane przez wizyty u dietetyka, który pomoże wdrożyć bardziej zbilansowaną dietę, czy taką która uzupełni występujące niedobory. Ważna może być wizyta u laryngologa, bo może okazać się, że przyczyną problemu jest przerost migdałków. Jeżeli zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami spowodowane jest tym, że żyjesz w ciągłym napięciu i stresie, to rekomendujemy zapisanie się na wizytę u psychologa bądź psychoterapeuty. Gdy do tego dochodzą inne objawy psychosomatyczne, dopada Cię obniżenie nastroju, niepokój, lęk, trudności z koncentracją czy bezsenność, to wizyta u psychiatry na pewno Ci pomoże. Leczenie bruksizmu powinno przebiegać wielotorowo, jeśli różne są jego przyczyny.

Warto wiedzieć, że można również częściowo samodzielnie łagodzić bóle w stawach skroniowo żuchwowych. Pomaga stosowanie zimnych okładów, masaże twarzy, karku i ramion. Jednak najlepiej zdać się na wiedzę i umiejętności fizjoterapeuty i zapisać się na terapię bruksizmu w Fizjo Progres w Krakowie.

Czy aparat ortodontyczny może wyleczyć bruksizm?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli przyczyną bruksizmu są wady zgryzu, które przyczyniają się do ścierania się powierzchni zębów, to na pewno należy ten problem wyeliminować poprzez założenie aparatu ortodontycznego. To, czy aparat jest w stanie wyleczyć napadowe nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami w nocy zależne jest od tego czy owa wada jest jedyną przyczyną bruksizmu.

Warto wiedzieć, że leczenie bruksizmu odbywa się zwykle z użyciem szyny relaksacyjnej zwanej też nakładką na bruksizm. Na czas leczenia ortodontycznego należy z niej zrezygnować. Nie trzeba tego robić tylko w sytuacji, gdy leczenie ortodontyczne prowadzone jest na łuku przeciwstawnym do szyny. Choć w czasie trwania leczenia ortodontycznego fizjoterapia mięśni twarzy i stawu żuchwy nie jest prowadzona, to w przypadku występowania bólu związanego z bruksizmem, warto się na nią zdecydować przed leczeniem ortodontycznym. Fizjoterapia bruksizmu w Fizjo Progress w Krakowie może być przygotowaniem do leczenia ortodontycznego, redukującym ból i zapraszamy na nią wszystkich, którzy borykają się z tym problemem.

Czy zgrzytanie zębami może być wskazaniem do aparatu ortodontycznego?

Samo zgrzytanie zębami w przypadku prostego zgryzu nie będzie wskazaniem do aparatu ortodontycznego. Jeżeli nie występuje wada zgryzu, to rekomendowane jest stosowanie szyny relaksacyjnej na bruksizm, a także stosowanie fizjoterapii stomatologicznej.

Czy bruksizm może powodować próchnicę?

Owszem bruksizm wpływa negatywnie na stan uzębienia i może zwiększać prawdopodobieństwo próchnicy. Pojawia się najpierw erozja szkliwa, zęby się ścierają, widoczne są żółte plamki. Odsłonięcie zębiny powoduje większe ryzyko wystąpienia próchnicy, a już na pewno przyczynia się do nadwrażliwości zębów.

Czy bruksizm może powodować raka?

Można spotkać się z wieloma pytaniami dotyczącymi bruksizmu. Czy osoby, które nie poddadzą się leczeniu bruksizmu mogą zachorować na raka? Otóż nieleczony bruksizm może prowadzić do licznych negatywnych konsekwencji zdrowotnych, natomiast nigdzie nie udowodniono, że ma związek z zachorowaniem na raka, w tym raka jamy ustnej, dziąseł, szkliwiaka, raka żuchwy czy ślinianek.

Jak wygląda nakładka na bruksizm i czy jest skuteczna?

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka na zęby wykonana z bezpiecznego dla zdrowia materiału. Stosowana jest w przypadku zgrzytania zębami i nadmiernego zaciskania zębów. Polecana jest także dla osób, które cierpią na przewlekły ból głowy, który może być spowodowany zaciskaniem zębów. Nakładka na bruksizm odpowiednio dopasowana do szczęki rzeczywiście jest skuteczna, gdyż zapewnia żuchwie stabilną pozycję i uniemożliwia zgrzytanie zębami. Niweluje ból w stawach skroniowo-żuchwowych. Skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu związanym ze ścieraniem się zębów. Dzięki niej nie dochodzi do pękania szkliwa.

Czy nakładkę na bruksizm można kupić w aptece?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Nie musisz dopasowywać nakładki u dentysty, bo możesz kupić ją w aptece. Nakładkę można dociąć do linii dziąseł, co zwiększa wygodę. Oczywiście nakładkę na zęby możesz również zamówić u dentysty i odebrać przy okazji następnej wizyty stomatologicznej. Masz też wtedy pewność, że będzie odpowiednio dopasowana do Twoich zębów przez stomatologa. Musisz jednak liczyć się wtedy z wyższym kosztem szyny na bruksizm.

Fizjoterapia i masaże na bruksizm – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli problem zgrzytania zębami i zaciskania szczęki Cię dotyczy i zastanawiasz się, jak leczyć bruksizm, to bez wątpienia fizjoterapia w Krakowie w gabinecie Fizjo Progress jest odpowiedzią na Twoje problemy związane z bólem w obrębie szczęki. Zaradzimy również na ból szyi, głowy i inne dolegliwości, które Ci dokuczają. Fizjoterapia stomatologiczna to terapia manualna, wspomagająca leczenie zgrzytania zębami. Zanim pacjent zmagający się z bruksizmem rozpocznie terapię, przeprowadzamy konsultację fizjoterapeutyczną, która ma na celu ustalenie przebiegu leczenia. W ramach terapii manualnej dochodzi do mobilizacji tkanek miękkich, stawów czy krążka stawowego. Fizjoterapeuta w Fizjo Progress może zastosować także kinesiotaping, który działa przeciwbólowo i rozluźniająco. Holistyczna terapia jest najbardziej skuteczna.

Polecamy też wykonywanie indywidualnie dostosowanych ćwiczeń samodzielnie w domu. Rozluźnianie napięcia żuchwy jest możliwe przez otwieranie i zamykanie ust przez kilka minut i wysuwanie do przodu żuchwy. Pomocne również będą ćwiczenia języka, oraz masaż policzków.

Nie można też zapominać jak ważna jest prawidłowa dieta. Trzeba unikać zbyt twardych potraw, np. orzechów, a także napojów, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, czyli przede wszystkim mocnej kawy, herbaty czy napojów energetycznych.

Masaże twarzy mogą rozluźnić napięte mięśnie żuchwy

Czy można leczyć bruksizm przy użyciu toksyny botulinowej?

Osoby, które zgrzytają zębami są narażone na starcie zębów, pękanie szkliwa, ale i w konsekwencji wypadanie zębów. Jednym ze sposobów terapii bólu w przebiegu bruksizmu jest zastosowanie toksyny botulinowej. Przy mimowolnym zgrzytaniu zębami jest skuteczna. Powoduje rozluźnienie mięśni. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to działanie krótkotrwałe, dlatego zdecydowanie lepiej postawić na fizjoterapię.

Noszenie nakładek na zęby dolne na bruksizm, terapia mięśniowo-powięziowa, w połączeniu ze zbilansowaną dietą mogą spowodować zmniejszenie dolegliwości, a potem ich wyleczenie. Musisz jednak pamiętać, że jest to proces długi i wieloetapowy. Jednak decydując się na leczenie, możesz uniknąć poważniejszych powikłań.

W Fizjo Progress w Krakowie możesz liczyć na stałe, widoczne postępy w leczeniu bruksizmu i profesjonalną opiekę fizjoterapeutów. Rozluźnimy Twoją żuchwę i przywrócimy jej prawidłową pracę. Dzięki temu nie będziesz cierpieć na uciążliwe trzaski oraz przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Pamiętaj, że leczenie bruksizmu istnieje w kilku formach i warto wdrożyć je wszystkie. Zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki może odejść w niepamięć!